Metal Muhafazalı Hava Yalıtımlı Modüler Hücreler

  • Metal Muhafazalı Hava Yalıtımlı Modüler Hücreler

Metal Muhafazalı Hava Yalıtımlı Modüler HücrelerMetal mahfazalı modüler hücreler; 36 kV’ a kadar sekonder dağıtım sistemlerinde, kompakt köşk tipi trafo binalarında ve endüstriyel tesislerde, dahili mekanlarda kullanım amacı ile tasarlanmış orta gerilim şalt cihazlarıdır.
Bir şalt merkezinde gerekli olabilecek tüm fonksiyonel birimler yan yana kolaylıkla tesis edilebilmektedir. Fabrikada üretimi tamamlanmış ve tüm rutin ve tip testleri yapılmış hücreler güvenle kullanılarak çok kısa sürede pratik bir şekilde devreye alınabilmektedir.
Ayırma ve kesme işlemleri SF6 gaz ortamında gerçekleştirilmekte olup baralar hava yalıtımlıdır. Bu sayede güvenli bir ayırma ve kesme işlemi sağlanarak ölçüler minimum düzeye çekilmiştir. Modüler hücreler kompakt boyutları ile köşk tipi trafo merkezlerinde rahatlıkla ve güvenle kullanılmaktadır.

Giderek artan şehirleşme ve buna bağlı enerji tüketimindeki artış dağıtım sisteminde kompakt işletme güvenliği yüksek ürünlere ihtiyacı  doğurmuştur. Anahtarlama cihazları, bağlantı elemanları ve topraklama sistemi SF-6 gazı ile doldurulmuş bir tankın içindedir. Bu tank, içerisindeki basınç yükselmelerini karşılayacak yapıda ve paslanmaz çelikten imal edilmiştir. SF-6 gazının yalıtım seviyesini artırması özelliği ile ark esnasında arkın sönmesine olan etkisi nedeniyle modüler hücrenin boyutları minimize edilmiştir. Operatör ve işletme güvenliği için gerekli tüm tip testler uluslararası laboratuarlarda gerçekleştirilerek güvenliği kanıtlanmıştır.
Rutin üretim esnasında her bir ürün için yapılan testlerle (70 kV izolasyon testi, açma kapama süreleri ve penetrasyonu, direnç, deşarj ve gaz sızdırmazlık v.s) güvenilir ürünlerin kullanıcıya ulaşması hedeflenmiştir. Modüller arası bara irtibatları silikon izoleli geçiş sistemleri ile  yapılmakta olup tam korumalıdır. Tüm hücreler skada sistemine uygun olarak üretilmekte, gerektiğinde enerji  kesintisi yapmadan motor takılabilmektedir.